Barbados história

Barbados je najviac východný karibský ostrov. Nachádza sa na 13.1N, 59.4W. Ostrov, ktorý je starý menej ako jeden milión rokov, bol vytvorený kolíziou atlantických kôrovcov a karibských platní spolu so sopečnou erupciou. Neskôr vznikol korál, zhromažďoval sa približne na 300 stôp. Je to geologicky jedinečné, vlastne dve pozemné masy, ktoré sa v priebehu rokov zlúčili.
Barbados Saga Begins – Ostrov stojí sám (i)

Veľmi skoro
História skorého osídlenia Barbadosu sa prepisuje v dôsledku nedávnych archeologických objavov objavených v mieste Port St. Charles. Artefakty a dôkazy poukazujú na osídlenie niekedy okolo roku 1623 B.C.

Prvým pôvodným ľuďom boli Američania, ktorí sem prišli z Venezuely. Kĺzavé dlhé kanoe preklikovali oceány a prúdy, ktoré spochybňujú moderné plachetnice. Na severnom konci Venezuely úzky morský kanál nazývaný Dračie ústa pôsobí ako lievik do Karibského mora a najbližšieho ostrova Trinidad. Je to impozantný prechod rýchle tečúcej vody a krížových prúdov. Je to nebezpečná voda pre otvorenú kanoe. Prišli však, rodiny a dediny, dobrodruhovia, potomkovia prvých ľudí, ktorí cestovali cez pozemok Aljašky, cez Kanadu a Ameriku na juh.

Urobili svoj nový domov v Barbadose pozdĺž pobrežia, zanechávajúc za sebou stopu, len náznak dôkazov pre archeológov k dnešnému dňu a sen o. Úlomky nástrojov zo škrupiny, náradia, odpadu a pohrebných miest odovzdávajú tajomstvo ich času.

Amerindian civilizácie.
Arawakovci boli ľudia s krátkym olivovým plášťom, ktorí si viazali čelo na začiatku detstva, aby sa naklonili do bodu. Oni to považovali spolu s čiernobielymi maľbami za atraktívne. Císikovia a vplyvní členovia kmeňa mali nosné uzávery a / alebo krúžky z medi a zliatin zlata (História Barbadosu). Boli to poľnohospodárske obyvateľstvo a pestovali bavlnu, maniok, kukuricu, arašidy, guajov a papája. Bavlna bola tkaná a používa sa na pásky a hojdacie siete. Cassava bola rozdrvená a strúhaná na to, aby sa stala kariérou, korením používaným pri varení. Arawakovci tiež používali harpúny, siete a háčiky na lov rýb (História Barbadosu).

Pozri http://axses.com/encyc/bta/archives/detail-memo.cfm?ID=383Barbados Saga – Matamu a korytnačka

(i) Barbados Saga je projekt WorldSagas.com – história rozprávaná očami príbehu.

 

1200 karibov indiánov
V roku 1200 boli Arawaks dobytí Caribs. Caribi boli vyšší a silnejší Amerindian kmeň ako Arawaks. Boli to neuveriteľne presní lučiari a používali silný jed na ochromenie ich koristi. (História Barbadosu). Kultúra takmer z Barbadosu zmizla. Kapsy kultúry a ľudia, teraz známe ako Kaligano, existujú v St Vincent, granáty a Dominika. Najväčšou populáciou je územie Kalinago v Dominikách. Viac pozri Dominikovi Kalinagu: Výstrel na okraji

portugalsky
Portugalsky prišli do Barbadosu na ceste do Brazílie. Práve v tom čase bol ostrov označený ako Los Barbados (vousatý) portugalským prieskumníkom Pedro a Campos. To bolo pomenované pravdepodobne po ostrovoch figovníkoch, ktoré majú vousy ako vzhľad.

Barbados Bearded Fig Tree
1625 – 1644. Anglická kolonizácia
Prvá anglická loď sa dotkla ostrova 14. mája 1625 pod velením kapitána Johna Powella. Ostrov bol preto požadovaný v mene kráľa Jakuba I.

17. februára 1627 kapitán Henry Powell pristál s osadou 80 osadníkov a 10 otrokov, aby obsadili a usadili ostrov. Táto expedícia pristála v meste Holetown predtým známe ako Jamestown. Kolonisti založili v roku 1639 Dom zhromaždenia. Bola to tretia parlamentná demokracia na svete (história Barbadosu).

Ľudia s dobrým finančným zázemím a sociálnym spojením s Anglickom dostali pôdu. V priebehu niekoľkých rokov bola väčšina pozemkov odlesnená, aby sa uvoľnili miesta pre tabakové a bavlníkové plantáže.

Barbados Sugar Cane šípky

Počas tridsiatych rokov 20. storočia bola do poľnohospodárstva zavedená cukrová trstina. Výroba cukru, tabaku a bavlny bola silne závislá na zamestnanosti zamestnancov. Biely civilisti, ktorí chcú emigrovať do zahraničia, by tak mohli urobiť podpísaním dohody, ktorá slúži pestovateľom v Barbadose po dobu 5 alebo 7 rokov. Na uspokojenie požiadaviek na prácu boli zamestnanci odvodení aj z únosu a odsúdení zločinci boli odovzdaní do Barbadosu. Potomkovia bieleho otroka a údajná práca (ďalej len „červené nohy“) stále žijú v Barbadose, žijú medzi čiernym obyvateľstvom v rieke Sv. Martina a ostatnými východnými pobrežnými oblasťami. Spolu žili v jaskyniach v tomto regióne.

1644. 1700. Cukor a otroctvo
Barbados Slave Hut
Potenciálny trh, ktorý vznikol pre otrokov a stroje na výrobu cukru od holandských obchodníkov, ktorí dodávali Barbadosu s ich požiadavkami na nútenú prácu zo západnej Afriky. Otroci prichádzali zo Sierry Leone, Guiney, Ghany, Pobrežia Slonoviny, Nigérie a Kamerunu. Mnoho otrokov neprežilo cestu z Afriky, ale mnohí tisíce stále dosiahli cieľ.

Pozri http://axses.com/encyc/bta/archives/detail-memo.cfm?ID=384 Barbados Saga – Slave Ships a ľudské otroctvo.

V týchto raných rokoch dominovali karibský cukrovarnícky priemysel. Majitelia cukrovarníckych plantáží boli silní a úspešní podnikatelia, ktorí prišli do Barbadosu v prvých rokoch.

Mnoho prírodných katastrof sa vyskytlo v neskorej 1600s, ako je kobylka mor 1663, Bridgetown oheň a veľký hurikán v roku 1667. Sucho v roku 1668 zničil niektoré plantážne a nadmerné dažde v roku 1669 pridal k ich finančným problémom. Pokračovalo však investovanie do cukru a otrokov a bolo vnímané, že má dobré vyhliadky.

Do roku 1720 Barbadďania už neboli dominantnou silou cukrovarníckeho priemyslu. Oni boli prekonané Leeward ostrovy a Jamajka.

1807 – 1838. Zrušenie, povstanie a emancipácia
Pozri http://axses.com/encyc/bta/archives/detail-memo.cfm?ID=385 – Barbados Saga – The Bussa Rebellion (1)

Keď bolo otroctvo zrušené v roku 1834, mnoho nových občanov Barbadosu využilo vynikajúce vzdelanie na ostrove. Po tom, ako boli títo občania vzdelaní, chceli niečo viac než pracovať v oblasti trstiny. Niektorí z nich získali významné úrady v Barbadose. Iní pracovali v spoločných zamestnaniach a ešte iní zostali v oblasti trstiny (História Barbadosu).

Mnoho ľudí bolo pritiahnutých do Barbadosu z dôvodu podnebia a pomalého tempa života. Ostrov bol považovaný za liek na „výpary“ (história Barbadosu). Dokonca aj major George Washington navštívil ostrov s jeho bratom, ktorý bol postihnutý tuberkulózou, v nádeji, že zlepší svoju chorobu (história Barbadosu)

Otroctvo zrušené v roku 1834 bolo nasledované 4-ročným učňovským obdobím, počas ktorého slobodní muži pokračovali v práci na 45-hodinovom týždni bez platenia za výmenu za bývanie v malých chatrčiach poskytovaných majiteľmi plantáží. Oslobodenie od otroctva sa oslavovalo v roku 1838 na konci učebného obdobia a viac ako 70 000 barbadov z afrického pôvodu sa vydalo do ulíc s ľudovou piesňou z Barbadosu: